Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Piątek 5 stycznia 2007r.

Po przeszczepie nerki rośnie ryzyko nowotworów

Po przeszczepie nerki pacjenci mogą być trzykrotnie bardziej narażeni na ryzyko raka - wynika z najnowszych badań australijskich. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "Journal of the American Medical Association".

Wiadomo, że leki immunosupresyjne podawane pacjentom przechodzącym przeszczep narządu czy tkanki, znacznie osłabiają odporność pacjenta, zwiększając jego podatność na infekcje i różne nowotwory. Z dotychczasowych badań wynikało, że u pacjentów poddawanych immunosupresji rośnie ryzyko raka skóry (ale nie czerniaka), chłoniaka nieziarniczego oraz mięsaka Kaposiego. Brak jednak wiarygodnych danych na temat ryzyka innych nowotworów.

Najnowsze badania przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Sydney. Sprawdzili oni częstość występowania nowotworów w grupie 28 tys. 855 pacjentów, którzy przeszli przeszczep nerki. Okazało się, że po przeszczepie nerki ryzyko różnych nowotworów złośliwych dotyczących 25 miejsc (tkanek i narządów) w organizmie znacznie rosło. Dla nowotworów z 18 lokalizacji ryzyko to było ponad trzykrotnie większe. Przed przeszczepem pacjenci z poważną chorobą nerek byli tylko nieco bardziej ponad przeciętną narażeni na ryzyko raka.

"Z naszych badań wynika, że immunosupresja stosowana u pacjentów poddawanych przeszczepom znacznie podnosi ryzyko nowotworów złośliwych różnych częściach ciała" - komentują autorzy pracy. Jak zaznaczają, o wielu z nich wiadomo, że mają potwierdzoną lub domniemaną przyczynę wirusową.

www.onet.pl, 23.12.2006Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓWKomentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.