Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Piątek 5 stycznia 2007r.

Powstają Motocyklowe Banki Krwi

W ramach akcji „Wiozę życie”, powstają Motocyklowe Banki Krwi. Drugi po Poznaniu MBK w Polsce, powstał ostatnio w Warszawie,.

Brać motocyklistów łączy silna więź. Motocyklowy Bank Krwi jest tego dowodem. Przed Centrum Krwiodawstwa przy ul. Marcelińskiej w Poznaniu oraz przed Centrum Krwiodawstwa przy ul. Saskiej w Warszawie odbyły się w grudniu ub. akcje poboru krwi. Na akcje zajechało wprawdzie w kilka motocykli, bo jest już po sezonie, ale od fanów motocykli było aż tłoczno. W Poznaniu krew oddało 29 z nich. „Niedawno nasz kolega miał poważny wypadek na motocyklu. Wszyscy oddawaliśmy wtedy krew, udało się zebrać ponad 100 litrów. On wyszedł z tego, był tu dzisiaj przez chwilę...Teraz postanowiliśmy otworzyć „bank", do którego będziemy regularnie oddawać krew dla ofiar wypadków motocyklowych” - mówi Łukasz Grześkowiak, pomysłodawca akcji.

Ale taka krew trafi do wszystkich potrzebujących. „Nazwaliśmy naszą akcję „Wiozę życie", bo chcemy powiedzieć, że na motocyklach jeżdżą normalni ludzie, którzy wcale nie szukają śmierci” - mówił Grześkowiak. „Kilku z naszej grupy chciało oddać krew, ale nie mogli, bo już skończyli 65 lat” - śmiał się, podkreślając, że wśród nich są ludzie w różnym wieku i różnych profesji, od piekarza po profesora. „Jeździ mój ojciec, moja mama, a ja przez lata jeździłam jako pasażer, teraz robię prawo jazdy” - mówiła Alicja, która przyszła oddać krew wspólnie z ojcem. Inni dodawali: „O motocyklistach ludzie mówią „dawcy nerek". My wymyśliliśmy hasło „Dawcy... ale dobrego serca i pomocy”.

Z uwagi na obszar działania, każda stacja krwiodawstwa obsługuje tylko swoje, jedno województwo. Dlatego Warszawa i Poznań mają osobne banki. Ideą banku jest oddanie honorowe krwi do wirtualnego banku. Ma to służyć propagowaniu idei honorowego krwiodawstwa, zachęceniu nowych ludzi do tego, konsolidację środowiska motocyklistów w rejonie oraz poprawę wizerunku motocyklistów.

Do banku można oddawać krew w dowolnej postaci: pełną, płytki, krwinki itp. itd.
Jak to zrobić? Po wypełnieniu standardowego kwestionariusza w rejestracji należy powiedzieć: „oddaję krew do banku nr 777”.

Krew nadal będzie zapisywana indywidualnie dla honorowo oddającego, czyli do jego książeczki HDK. W przypadku zagrożenia życia osoba poszkodowana zawsze dostanie niezbędną ilość. Jednak, jeżeli będzie chory potrzebował jakiegoś zabiegu uzupełniającego, szpital może uzależnić wykonanie go do zebrania wystarczającej ilości krwi. W takim wypadku będzie się można zwrócić właśnie do Motocyklowego Banku Krwi. Oczywiście pod warunkiem, że coś w nim będzie.

Gazeta Wyborcza, 18.12.2006/materiały otrzymane od MBKMonitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓWKomentuj Wszystkie komentarze
(1)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.