Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Poniedziałek 8 stycznia 2007r.

Podwójny przeszczep kobiecych dłoni

W Hiszpanii, po raz pierwszy na świecie, dokonano przeszczepu obu kobiecych dłoni. Operacja trwała ponad 10 godzin. Pacjentka będzie musiała być pod kontrolą lekarzy do końca życia.

Hiszpańscy lekarze dokonali pierwszego na świecie podwójnego przeszczepu kobiecych dłoni. Alba (nazwiska nie ujawniono) ma 46 lat i jest zachwycona swoimi nowymi dłońmi. „Są takie piękne” - powiedziała, kiedy obudziła się po operacji. Zabiegu dokonał zespół chirurgów i anestezjologów ze szpitala w Walencji, na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii. Bardzo trudna operacja trwająca 10 godzin zakończyła się sukcesem: kości zostały połączone metalowymi płytkami i śrubami, lekarzom udało się także połączyć żyły i ważniejsze nerwy. Zmiana na lepsze „Czuję się świetnie. Moje życie się zmieniło” wyznała Alba na zorganizowanej konferencji prasowej.

Alba od początku do końca rozmowy z dziennikarzami wręcz promieniowała radością. W sumie ma prawo do okazywania szczęścia - jest pierwszą kobietą na świecie, której przeszczepiono obie dłonie. Wcześniej dokonano 24 operacji przeszczepu dłoni - tylko na mężczyznach. „Taka operacja jest bardzo trudnym przedsięwzięciem, gdyż zwykle ciało odrzuca obcy organ” powiedział szef zespołu chirurgów. Nowe ręce najważniejsze Alba straciła dłonie po wypadku w laboratorium 30 lat temu, kiedy była studentką chemii. Obie dłonie musiały zostać amputowane. Lekarze przyznają, że nie mogą powiedzieć, kiedy Alba będzie mogła używać rąk ani też, czy nowe kończyny będą całkiem sprawne. Jednak już wiadomo, że czucie w dłoniach powinno wrócić w ciągu 5-6 miesięcy. Kobieta będzie musiała pozostawać pod kontrolą lekarzy do końca życia - ale jej to nie przeszkadza. Ma przecież znowu takie ładne dłonie...

Metropol - Warszawa, 13.12.2006Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.