Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Sobota 17 marca 2007r.

Będą polskie produkty krwiopochodne

Dotąd działalność Biotonu opierała się na dwóch filarach. Pierwszym była produkcja insulinz i innzch produktów biotechnologicznzch, drugim antybiotyki i inne produkty farmaceutyczne. Teraz trzecim stanie się grupa produktów krwiopochodnych, uzyskiwanych z osocza.

"Produkty krwiopochodne Biotonu trafią na rynek krajowy i na strategiczne rynki zagraniczne, takie jak Chiny, Ukraina, Rosja, Indie" - zapowiada prezes firmy. Ostatnio Bioton zawarł z syndykiem masy upadłościowej Laboratorium Frakcjonowania Osocza Sp. z o.o. w Mielcu umowę dzierżawy na 10 lat i zastrzegł sobie prawo pierwokupu tego przedsiębiorstwa w stanie upadłości. Zdolności produkcyjne LFO wyniosą 400 000 litrów osocza rocznie, czyli tyle, ile potrzeba na zaopatrzenie polskich pacjentów. Moce te mogą być podwojone, jeśli polskie produkty krwiopochodne okażą się atrakcyjne również na rynkach zagranicznych. Budowa potrwa 2 lata. Bioton szacuje swe nakłady inwestycyjne na 40-50 min dolarów rocznie. Prezes firmy jest przekonany, że to będzie dobry interes dla spółki. Cena rynkowa produktów uzyskiwanych z l litra osocza wynosi obecnie około 1100 zł.

Na rynkach światowych ceny poszczególnych produktów frakcjonowania osocza systematycznie rosną. Gram immunoblobulin kosztował niedawno około 40 Euro, prognozy mówią, że wkrótce będzie on kosztować 70 Euro. Spółka, znana głównie z produkcji insuliny ludzkiej i antybiotyków, chce również wytwarzać produkty krwiopochodne. Skorzystają pacjenci, ponieważ polepszy się dostęp do leków krwiopochodnych. Skorzysta też budżet - zmniejszą się wydatki na refundację tych leków, gdyż Bioton deklaruje dostarczanie ich po cenach niższych od stosowanych obecnie w imporcie.

Zdrowy rozsądek oraz zalecenia WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) i Rady Europy nakazują krajom Unii Europejskiej samowystarczalność, jeśli chodzi o zaopatrzenie w osocze. Polacy powinni otrzymywać produkty krwiopochodne uzyskiwane z osocza pochodzącego z Polski. Francja i Niemcy nie dopuszczają na swoje rynki produktów krwiopochodnych z innych krajów. Tak jest bezpieczniej dla chorych i taniej. Tymczasem w Polsce dzieje się na odwrót: zamiast w kraju frakcjonować krew pobieraną od krwiodawców i wydobywać z niej poszczególne cenne składniki niezbędne chorym - sprzedaje się osocze jako surowiec zagranicę, a potem przepłaca się, kupując za granicą gotowe produkty krwiopochodne, uzyskiwane z osocza pochodzącego z innych krajów.

Bioton zamierza sprzedawać produkty krwiopochodne. Rynek krajowy jest dla niej za ciasny. Aby osiągnąć zalecane przez WHO minimum, czyli dwie jednostki miary na mieszkańca, powinniśmy frakcjonować 400 000 litrów osocza rocznie. Stacje krwiodawstwa pozyskują rocznie 250 000 litrów osocza, z czego 80 000 litrów trafia do szpitali w formie krwi pełnej lub osocza świeżo mrożonego. Pozostałe 170 000 litrów powinno być poddane frakcjonowaniu w celu uzyskania cennych składników krwi. Podaż osocza można by znacznie zwiększyć dzięki rozszerzeniu współpracy ze stacjami krwiodawstwa. Bioton nawiązał kontakt z czołowym europejskim producentem, tzw. frakcjonatorem osocza. Liczy, że współpracą z tą firmą (jej nazwy na razie nie ujawniono, bo negocjacje trwają) umożliwi dokończenie inwestycji. Zdaniem prezesa Biotonu - "Nawet gdybyśmy w kraju osiągnęli pozycję lidera, będziemy nastawiali się na eksport. W 2008 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie będziemy już na pewno na rynku chińskim".

Rynki Zagraniczne, 22.02.2007


Monitoring mediów zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW
Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.