Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Poniedziałek 14 maja 2007r.

Europejska interpelacja w sprawie skupu krwi

Konrad Szymański, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości, złożył interpelację do Komisji Europejskiej w sprawie prywatnej stacji krwiodawstwa w Gorlitz, która skupuje od Polaków krew, odbierając dawców polskim stacjom.

Chodzi o działającą od trzech tygodni prywatną stację krwiodawstwa. Stacja mieści się tuż przy przy granicy polsko-niemieckiej w miejscowości Gorlitz i za każde oddane 500 ml krwi płaci 20 euro, a za 750 ml osocza 15 euro. Właścicielowi stacji zależy zwłaszcza na tym ostatnim, bo firma sprzedaje osocze do kilku austriackich firm, w których później z niego produkowane są leki.

Istnienie stacji budzi niepokój po polskiej stronie. Dyrektorzy polskich stacji obawiają się odpływu polskich krwiodawców, których teraz i tak już im brakuje. Interwencję w tej sprawie u ministra zdrowia zapowiada dyrektor wałbrzyskiego centrum krwiodawstwa. Interpelację w tej sprawie w trybie pilnym złożył też do Komisji Europejskiej eurodeputowany Konrad Szymański z PiS-u. „Nie chodzi o to, żeby wywołać jakąś awanturę, ale żeby wyjaśnić sprawę. A ta jest wątpliwa, bo zgodnie z dyrektywami unijnymi oddawanie krwi jest nieodpłatne” - mówi Szymański.

Zarząd firmy tłumaczy, że pieniądze wypłacane za krew nie są opłatą, ale rekompensatą finansową dla dawców, którzy poświęcają swój czas. Jednak według Szymańskiego jest ona za wysoka i może być pokusą dla Dolnoślązaków, którzy przestaną oddawać krew w Polsce. Teraz Komisja ma trzy tygodnie, na odpowiedź. „Jeśli uzna te wątpliwości za zasadne, poinformuje o tym rząd Niemiec. Ten z kolei wezwie prywatną firmę do zaprzestania takich praktyk” - mówi Szymański.

Tymczasem stacja krwiodawstwa rusza od poniedziałku z kampanią reklamową w regionalnych mediach, aby nakłonić krwiodawców do oddania krwi w Gorlitz.

Gazeta Wyborcza, 5.05.2007


Monitoring prasy zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW

 

 

 


Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.