Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Środa 16 maja 2007r.

DRAMATYCZNIE BRAKUJE KRWI - Apel RCKiK w Wałbrzychu

„Późna wiosna i lato, to tradycyjnie okresy, w których zdecydowanie ubywa honorowych dawców krwi. Młodzi ludzie i sezonowi pracownicy znajdują w tym czasie prace dorywcze. Tymczasem oni stanowią trzon honorowych dawców krwi” - przypominają pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Zupełnie odwrotnie jest z popytem na krew, bo w tym okresie wraz ze zwiększającą się ilością wypadków szpitale wręcz alarmują o jej dostawy. Nie mówiąc o tym, że krew w szpitalach jest regularnie potrzebna dla chorych oraz do zabezpieczenia prowadzonych operacji chirurgicznych.

Pracownicy RCKiK apelują więc gorąco do naszych serc o zaangażowanie się w ratowanie ludzkiego życia i zdrowia i przystąpienie do grona honorowych dawców krwi. Cel bardzo szczytny, ryzyko żadne. Aby zostać honorowym dawcą krwi ,trzeba być osobą pełnoletnią, mieć ze sobą dokument z numerem pesel, być zdrowym i mieć oczywiście wolę oddania krwi.

Ważna informacja dla osób młodych. Z uwagi na to, że jednorazowa porcja oddawanej krwi to 450 mililitrów, stacja przypomina, że taka ilość może bezpiecznie oddać osoba, która przekracza 50 kg wagi. Oddawanie krwi jest bardzo bezpieczne, a w nowej stacji RCKiK w Wałbrzychu przebiega wręcz w komfortowych warunkach. Kandydat na honorowego krwiodawcę, zanim otrzyma zgodę na oddanie krwi, przechodzi obowiązkowe badanie lekarskie, które przeprowadza dyżurujący zawsze w centrum lekarz. Wstępne badania przed tą decyzją przechodzi też jpgo krew, dla ustalenia jej grupy oraz tego, czy jest bezpieczna pod względem zdrowotnym.

Centrum Kwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu zaprasza do siebie codziennie w godzinach od 7 do 13. Zgodnie z obowiązującymi u nas przepisami w dniu oddania krwi honorowy krwiodawstwa ma prawo do dnia wolnego, płatnego przez pracodawcę na podstawie otrzymanego w stacji zwolnienia lekarskiego. Przysługuje mu też ekwiwalent kaloryczny w postaci 8 czekolad i konserwy mięsnej.

Tygodnik Wałbrzyski, 14.05.2007

 

Monitoring prasy zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW.

 

 Komentuj Wszystkie komentarze
(3)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.