Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Czwartek 17 maja 2007r.

Brakuje leków dla rodzących

Surowicy chroniącej matki przed konfliktem serologicznym brakuje w całej Polsce. Ktoś z urzędników zaniedbał swoje obowiązki i okazało się, że w całym kraju jest zaledwie kilkaset ampułek surowicy anty-Rh D, czyli tyle, ile miesięcznie potrzebują porodówki w jednym województwie.

Surowicę podaje się w przypadku gdy rodząca ma grupę krwi Rh(-), a urodzone dziecko Rh(+). W czasie porodu krew matki styka się z krwią dziecka i wtedy organizm matki produkuje przeciwciała, które mogą uniemożliwić urodzenie kolejnego potomka, bo organizm matki traktuje płód jak intruza, co prowadzi do zgonów wewnątrzmacicznych. Żeby temu zapobiec, podaje się matce (do 72 godzin od porodu) surowicę anty--Rh D. „Trudności z immunoglobuliną anty D trwają już od kilku miesięcy, na szczęście nasze pacjentki tego nie odczuły, nigdy bowiem nie odmówiono nam dostarczenia specyfiku” - mówi Krzysztof Botiuk, ordynator Oddziału Położnictwa w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie.

„Jedziemy już na resztkach zapasów” - mówi Mieczysław Mitkowski, z-ca dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. „Jesteśmy w dużo lepszej sytuacji, niż niektóre regiony. Parę dni temu wysłaliśmy 20 ampułek do Krakowa i 6 do Katowic, w ubiegłym tygodniu poratowaliśmy Kraków 60 ampułkami. W tej chwili mamy jeszcze 12 150-miligramo-wych i 10 50-miligramowych ampułek. To wystarczy do obiecanej w tym tygodniu dostawy.”

Dlaczego doszło do takiej sytuacji? Kto zawinił i naraził setki kobiet na niebezpieczeństwo?

„Jedynemu w kraju producentowi zabrakło surowca, czyli ludzkiego osocza. Stąd opóźnienia” - tłumaczą w Narodowym Centrum Krwi.

W resorcie już wiedzą o problemie, ogłosili przetarg i jeszcze w tym tygodniu do Polski trafi 3 tysiące ampułek z zagranicy. Wystarczą na około trzy tygodnie. Resort zdrowia zapewnia, że sytuacja poprawi się od przyszłego roku.

Super Nowości, 17.05.2007

 

Monitoring prasy zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW. 

 Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.