Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Poniedziałek 28 maja 2007r.

Oddał aż 70 litrów krwi!

Najpierw oddał krew dla swojego teścia, potem dla koleżanki. Oddawanie krwi tak mu weszło... w krew, że robił to regularnie przez 40 lat.

Przez ten czas Tomasz Krawczyk (701.) z Knyszyna na Podlasiu oddał aż 70 litrów krwi do punktów krwiodawstwa. Na Podlasiu jest rekordzistą! Dobroć jego serca mogła uratować nawet kilkaset osób.

W pięciotysięcznym Knyszynie wszyscy go znają. Miły starszy pan. Przez większość życia pracował w zakładach metalowych i produkujących elektronikę. No i systematycznie oddawał krew.

„Mam grupę O Rh+. To rzadka grupa, cenna krew” - mówi pan Krawczyk. Po raz pierwszy oddał ją w kwietniu 1967 roku, kiedy dowiedział się, że teść potrzebuje półtora litra krwi do operacji. „Zwerbowałem jeszcze kilku kolegów i udało się” - wspomina pan Tomasz. Potem była akcja dla koleżanki, która miała trepanację czaszki.

Krawczyk zaczął regularnie oddawać krew. Chwali się, że wychodziła poza województwo, dla potrzebujących w innych miastach. Pan Tomasz założył 13 punktów krwiodawstwa, od wielu lat zachęca innych do oddawania krwi. „Najszczersze krwiodawstwo jest u młodzieży i rolników. Chciałbym, żeby wszyscy ludzie wiedzieli, że krew ratuje życie” - mówi. Opowiada, że zdrowy mężczyzna może ją oddawać sześć razy w roku, po 450 mililitrów.

W siedemdziesiąte urodziny pan Krawczyk oddał krew, dobijając do równych 70 litrów. „Ze względu na wiek będę musiał z tym skończyć” - mówi.

„Ja, niestety, nie mogę oddawać krwi ze względów zdrowotnych” -wzdycha Beata Bochenek (42 l.), córka pana Tomasza. Za to jej starsza córka Marta (191.) podziwia dziadka i idzie w jego ślady. Już kilka razy oddała swoją krew.

 

Super Express, 25.05.2007

 

Monitoring prasy zapewnia INSTYTUT MONITOROWANIA MEDIÓW.

 Komentuj Wszystkie komentarze
(0)

RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.