Centra krwiodawstwa


aaa

Przyjaciele Krewniaków


Partnerzy/Patroni


Polecamy


Szukaj

Podaj frazę do wyszukania.


Newsletter

Chcesz otrzymywać informacje o HK i KREWNIAKACH. Zapisz się.


aac

Informacje

Czwartek 31 maja 2007r.

Karta dawcy

Europejska karta dawcy ma zwiększyć liczbę przeszczepów w Unii. Lekarze alarmują, że sytuacja jest tragiczna.

Ponad 80 procent obywateli Unii uważa, że pomysł noszenia specjalnego dokumentu stwierdzającego gotowość do oddania organów po śmierci jest dobry -wynika z sondażu przedstawionego w Brukseli. Na tej podstawie Komisja Europejska przedstawi państwom członkowskim propozycję stworzenia karty dawcy, która mogłaby być dołączana do karty ubezpieczenia zdrowotnego. Miałoby to nie tylko ułatwić decyzję o pobraniu organu w razie nagłej śmierci posiadacza karty, ale też "uwrażliwić opinię publiczną na problemy transplantologii".

W UE 56 proc. respondentów byłoby gotowych oddać po śmierci organy. Wskaźnik ten rośnie do77 procent w gronie ludzi, którzy rozmawiali o tym problemie z rodziną. Ale tylko 12 proc. nosi przy sobie oświadczenie o zgodzie na przeszczep. „W sanatoriach i ośrodkach rehabilitacyjnych, które odwiedzam, jeszcze nigdy nie spotkałem nikogo, kto miałby wypełnioną deklarację. Za to większość osób mówi, że godzi się na oddanie organów, ale tylko bliskiej osobie” - mówi Antoni Leśniczak ze Stowarzyszenia Transplantacji Serca w Zabrzu. Sam przeszedł zabieg pięć lat temu.

„Miałem szczęście. Dawcą serca był 28-letni mężczyzna ze Szczecina. Ja mam 59 lat i jestem z Częstochowy” -mówi. Dlaczego Polacy są tak niechętni oddawaniu organów obcym ludziom? Jego zdaniem zawsze jest nadzieja, że ktoś, kto np. jest w stanie śmierci klinicznej, jednak się obudzi.

Liczba dawców bardzo się różni w poszczególnych krajach Unii Europejskiej - od 34,6 zmarłego dawcy na milion mieszkańców w Hiszpanii, 21 - we Francji, 14,7 - w Polsce, 13,8 - w Wielkiej Brytanii, do 6 -w Grecji i tylko 0,5 w Rumunii. Zdaniem unijnego komisarza zdrowia nie ma prostego wyjaśnienia tych różnic. „Najpewniej w niektórych krajach organizacja transplantacji działa po prostu lepiej niż winnych” -powiedział Markos Kyprianou. W 2008 roku Komisja zaproponuje dyrektywę, która określi minimalne standardy w transplantologii. To ma w przyszłości ułatwić wymianę organów między szpitalami w różnych krajach UE.

Z problemem dawców borykają się również te państwa, w których spora część społeczeństwa byłaby gotowa oddać swoje organy po śmierci.

W Holandii przeszczepy stały się nawet tematem kontrowersyjnego realityshow, który już wkrótce wyemituje prywatna telewizja. Nieuleczalnie chora kobieta o imieniu Lisa ma w czasie programu wybrać osobę, którą obdaruje swoją nerką. Ma do wyboru trzech pacjentów, a decyzji dokona na podstawie rozmów z przyjaciółmi i rodzinami, opisu pacjentów i historii ich choroby. Widzowie będą mogli wysyłać esemesy ze swoimi typami.

Szefowie telewizji przekonują, że program -choć prowokacyjny w formie - ma uświadomić ludziom problem braku organów do przeszczepów. Sam założyciel firmy zmarł, czekając na nerkę. Show spotkał się z ogromną krytyką, m.in. ze strony holenderskiego rządu.

rzeczpospolita.pl, 31.05.2007

 

 

 


RCKiK


Krewniacy polecająZamknij

Skomentuj artykuł


Podaj kod z obrazka (5 znaków)
Zamknij

Napisz do nasPodaj kod z obrazka (5 znaków) (Podaj kod)

* oznaczono pola wymagane
Katarzyna Velinov, krewniacy, Marcin Velinov

Krewniacy - Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi 
adres do korespodencji : Domaniewska 35A lok 41, 02-672 Warszawa, Tel. 602 33 11 33
© 2012 KEFHDK. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Światowa Fundacja Promocji Krwiodawstwa - Krew dla Życia
ul. Mokotowska 58/10, 00-543 Warszawa, Tel./fax 22 620 51 52
© 2011 SFPKKZ. Wszelkie prawa zastrzeżone.